գ.Շղարշիկ 25.02.2025թ.
«ՀԱԿՀՈՎ» ՍՊԸ–իկողմիցներկայացվածՀՀԱրագածոտնիմարզիՇղարշիկիտուֆերիհանքավայրիշահագործմանաշխատանքներիվերաբերյալհանրային քննարկումների /1-ինհանրայինքննարկում/
Սույնթվականիփետրվարի 25-ինժամը 1200-ինՀՀԱրագածոտնիմարզիԹալինխոշորացվածհամայնքիՇղարշիկբնակավայրումտեղիունեցան «ՀԱԿՀՈՎ» ՍՊԸ–իկողմիցներկայացվածՀՀԱրագածոտնիմարզիՇղարշիկիտուֆերիհանքավայրիշահագործմանաշխատանքներվերաբերյալհանրային քննարկումներ /1-ինհանրայինքննարկում/
ՀանրայինքննարկումներինմասնակցումէինՀՀԱրագածոտնիմարզիԹալինխոշորացվածհամայնքիքաղաքաշինությանևհողաշինությանբաժնիպետիժ/պ ԳագիկՄիրզախանյանը, Շղարշիկ բնակավայրիվարչականղեկավար՝ Ա. Հարությունյանը, «ՀԱԿՀՈՎ» ՍՊԸ–իլիազոր ներկայացուցիչՍ. Հարությունյանը, նախագծողներ Գ. Հովսեփյանը, Մ. Հարությունյանևհամայնքիբնակիչներ:
Ելույթունեցան՝ՀՀԱրագածոտնիմարզիԹալինհամայնքիքաղաքաշինությանևհողաշինությանբաժնիպետիժ/պԳագիկՄիրզախանյանըբացմանխոսքումնշեց, որտեղիէունենում «ՀԱԿՀՈՎ» ՍՊԸ–իկողմիցներկայացվածՀՀԱրագածոտնիմարզիՇղարշիկիտուֆերիհանքավայրիազատմնացորդայինպաշարների շահագործմանաշխատանքներիվերաբերյալհանրային քննարկումներ /1-ինհանրայինքննարկում/: Համայնքըպատշաճծանուցվածէ, ամենինչնորմայիսահմաններումէ: Հանրայինքննարկմաննպատակնէընկերությանըտալնախնականհամաձայնությունօրենքովսահմանվածկարգովիրականացնելուհանքավայրիշահագործմանաշխատանքներիիրականացմանգործնթացըևխոսքըփոխանցեցինժեներերկրաբան՝նախագծայինաշխատանքներիհամահեղինակՄ. Հարությունյանին:
Իրելույթումնախագծողըներկայացրեց, որհանքավայրիհետախուզումըիրականացվելևհաստատվելէՊՏՀ-ի 25.10.1991թ.թիվ 338 արձանագրությամբ: Այժմընկերությունըցանկանումէօրենքովսահմանվածկարգովկատարելհանքավայրիշահագործողականաշխատանքներըհանքավայրիազատմնացորդայինպաշարներից: Անդրադարձկատարեցհանքավայրիհետախուզմանմեթոդիկային, տուֆայինզանգվածիորակականևքանակականգնահատականին, նախատեսվածարդյունահանմանաշխատանքներիֆիզիկականծավալներինևարդյունահանմանընթացքումնախատեսվողբնապահպանականմիջոցառումներին, պատասխանեցբնակչությանկողմիցբարձրաձայնածհարցերին: Նշվեցնաևընկերությանկողմիցհամայնքինհատկացվելիքսոցիալականաջակցություններին:
ՇղարշիկբնակավայրիվարչականղեկավարԱ. Հարությունյանընշեց, որկարևորումեննմանծրագրերիիրականացումըև մենքշահագրգռվածենք, որիրականացվենհանքավայրիշահագործմանաշխատանքներ, որորոշակիընտանիքներաշխատեն, բարելավվիհամայնքիսոցիալ-տնտեսականիրավիճակը, աշխատանքներիընթացքումպահպանելովշրջակամիջավայրիվրաազդեցությանբոլորնորմերըևբնակչությանշահերը:
Ելույթունեցանհամայնքիբնակիչներ, որոնքհավանությունտվեցին ընկերության կողմից նախաձեռնածգործունեությանը: Ելույթունեցողների շարքում էր նաև Շղարշիկբնակավայրի բնակիչ Միասնիկ Հարությունյանը, որը մտահոգություն էր արտահայտում հանքի հետագա շահագործման հետ կապված ու անհասկանալի մտքեր արտահայտում: Սակայն ընթացքում պարզ դարձավ, իր երկու տղաները նույնպես մասնակցում էին այդ հանրային քննարկմանը ու արդեն երկար տարիներ է ինչ աշխատում են տվյալ բնագավառում:
Ամփոփելովհանրայինքննարկմանարդյունքները՝մասնակիցներըորոշեցին տալնախնականհամաձայնություն «ՀԱԿՀՈՎ» ՍՊԸ–ինօրենքովսահմանվածկարգովիրականացնելուՀՀԱրագածոտնիմարզիՇղարշիկիտուֆերիհանքավայրիշահագործման աշխատանքներիգործնթացը:
Կիցներկայացվումէմասնակիցներիցանկը` 2 թերթ: