Հիմնական բաժիններին չդասվող պահուստային ֆոնդեր
1.4.   Պաշտպանության կազմակերպման բնագավառ
Օրենքով սահմանված կարգով վարվում է համայնքի զինապարտների գրանցամատյանը, նրանց վերաբերյալ ցուցակները, ինչպես նաև համայնքի բնակության վայրի հաշվառումից հանվելու, աշխատանքի ընդունվելու և աշխատանքից ազատվելու վերաբերյալ տվյաները ներկայացվում է տարածքային զինկոմիսարիատ: Ռազմակն դրության պայմաններում իրականացվել են համապատասխան միջոցառումներ զինկոմիսարիատից տրվող ծանուցագրերը համապատասխան անձանց ծանուցելու համար:
1.5.   Արտակարգ իրավիճակներից բնակչության պաշտպանության և քաղաքացիական պաշտպանության կազմակերպման բնագավառ
Իրականացվել են միջոցառումներ համայնքային ենթակայության օբյեկտների անվտանգ աշխատանքն ապահովելու նպատակով: Կազմվել է աղետների ռիսկերի նվազեցման պլանը և ճշգրտվել է արտակարգ իրավիճակներում բնակչության պաշտպանության պլանը:
ԱԻՆ տարածքային ստորաբաժանման հետ անցկացվել է համատեղ վարժանքներ:
Գույքագրվել են համայնքում առկա նկուղները և ապաստարանները, իրականացվել է համապատասխան ամրագրում <<Օդային տագնապ>> ազդանշանի դեպքում բնակչությանը թաքստոցներով ապահովելու համար: Համայնքում տեղադրվել է  մեկ նոր շչակ և 4 շչակ վերանորոգվել է: Թալինցի բարերարների աջակցությամբ ապաստարանները ապահովվել են` էլեկտրական գեներատորներով, ջրի պլաստիկ տարաներով և մարտկոցային լուսատուներով:
1.6.   Քաղաքաշինության և կոմունալ տնտեսության բնագավառ
*Համայնքի քաղաքաշինական ծրագրային փաստաթղթերին համապատասխան` օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կառուցապատողին տրվել է 49 ճարտարապետահատակագծային առաջադրանք:
*Տրվել է 42 շինարարության թույլտվություն:
*Սահմանված կարգով ձևակերպվել է 15 ավարտված շինարարության շահագործման փաստագրում:
*Սահմանված կարգով վերահսկողություն է իրականացվում շենքերի ու շինությունների նպատակային օգտագործման և պահպանման, կառուցապատողներին տրված ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքով, համայնքի քաղաքաշինական կանոնադրությամբ սահմանված պահանջների նկատմամբ:
*Իրականացվել է համայնքային սեփականություն հանդիսացող շենքերի ու շինությունների, գույքի ամենամյա հաշվառում, գույքագրման փաստաթղթերը ներկայացվել է ավագանու հաստատմանը:
*Իրականացվել է 7 աճուրդ:
*Կատարվել է անշարժ գույքի 50 հասցեավորում:
2020թ. ընթացքում համայնքապետարանի, կառավարության կողմից համայնքներում  տնտեսական և սոցիալական ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված սուբվենցիոն ծրագրով իրականացրելէ 439 239 482 ՀՀ դրամի աշխատանք, մասնավորապես`
1) Մյասնիկյան, Թումանյան, Թումանյան 2-րդ նրբ, Տերյան1-իննրբանցք, Մեխանիզատորների, Կոմիտաս, Շիրազի, Թամանցիների, Սայաթ-ՆովաԱլբերտ  Խաչատրյան  փողոցներիասֆալտբետոնե   ծածկիհիմնանորոգման  աշխատանքներ: Ընդհանուրբյուջենկազմելէ 346 338 896 ՀՀդրամ, որիցհամայնքիկողմիցներդրվելէ 173 169 434 ՀՀդրամ:
2) Քոթանյան, Ժիրայր Ավետիսյան, Ռենե Լևոնյան, Այգեստան, Գայի 2-րդ նրբանցք, Մեխանիզատորների 2-րդ նրբանցք, Թումանյան 1-ին նրբանցք, Սայաթ-Նովա 2-րդ նրբանցք, Սարյան 1-ին նրբանցք   փողոցների գիշերային լուսավորության անցկացման, 16 փողոցներիթվով 120 լուսամփոփներիփոխարինում լեդ լուսամփոփներովեվ ֆոտովոլտային կայանների տեղադրման աշխատանքներ: Ընդհանուր բյուջեն կազմել է 28 311 040 ՀՀ դրամ, որից համայնքի կողմից ներդրվել է 12 739 968 ՀՀ դրամ:
3) Համայնքապետարանի դահլիճի, ջեռուցման համակարգի և 3 սենյակների  հիմնանորոգման աշխատանքներ: Ընդհանուր բյուջեն կազմել է 21 412 402 ՀՀ դրամ, որից համայնքի կողմից ներդրվել է 13 918 061 ՀՀ դրամ:
4) N3 մանկապարտեզի խաղահրապարակի բարեկարգման և սպորտային դահլիճի հիմնանորոգման աշխատանքներ:  Ընդհանուր բյուջեն կազմել է 21 105 371 ՀՀ դրամ, որից համայնքի կողմից ներդրվել է 9 497 416 ՀՀ դրամ:
5)Խանջյան 21, 23 բազմաբնակարան շենքերի կտուրների և Տերյան 26 բազմաբնակարան շենքի մուտքերի հիմնանորոգման աշխատանքներ: Ընդհանուր բյուջեն կազմել է 22 071 800 ՀՀ դրամ, որից համայնքի կողմից ներդրվել է 9 932 310 ՀՀ դրամ:
6) ՀՀֆուտբոլիֆեդերացիայիևԹալինիհամայնքապետարանիմիջոցներովհիմնանորոգվելէկենտրոնականայգումգտնվողֆուտբոլիմարզադաշտը:
7) ՀՀ կառավարության և Թալինի համայքապետարանի միջոցներով կառուցվել է Թալինի ջրամբարց ղեպի քաղաք հոսող ոռոգման ջրի ներքին ցանցը:  Ընդհանուրբյուջենկազմելէ25 460 200 ՀՀդրամ, որիցհամայնքիկողմիցներդրվելէ  1 802 000 ՀՀդրամ:
8) ՀՀ կառավարության միջոցներով հիմնանորոգվումէ Մ9 միջպետական ճանապարհի Թալին համայնքով անցնող հատվածիասֆալտբետոնեծածկը, որն ընդգրկում է Թալին համայնքի` Քոթանյան, Սպանդարյան և Գայի փողոցները, որտեղ հիմնանորոգվում է նաևխմելու ջրի և կոյուղու ներքին ցանցը, կառուցվում է նոր ջրատար, վերջինիսնախագծայինաշխատանքներըիրականացվելէհամայնքիմիջոցներով:
1.7.   Հողօգտագործման բնագավառ
Վերահսկողություն է իրականացվել համայնքի վարչական սահմաններում գտնվող հողերի նպատակային օգտագործման, հողօգտագործողների կողմից հողային օրենսդրության պահանջների պահպանման նկատմամբ:
1.8.   Առևտրի և ծառայությունների բնագավառ
*Տրամադրվելէոգելից խմիչքների և (կամ) ծխախոտի արտադրանքի վաճառքի, իսկ հանրային սննդի օբյեկտներում ոգելից խմիչքների և (կամ) ծխախոտի արտադրանքի իրացման 39 թույլտվություն:
*Հանրային սննդի կազմակերպման և իրացման 9 թույլտվություն:
* Զվարճանքի օբյեկտների ժամը 24.00-ից հետո աշխատելու 1 թույլտվություն:
*Թանկարժեք մետաղներից պատրաստված իրերի առքուվաճառքի 3  թույլտվություն:
*Հեղուկ վառելիքի, սեղմված բնական կամ հեղուկացված նավթային գազերի մանրածախ առևտրի կետերում հեղուկ վառելիքի և (կամ) սեղմված բնական կամ հեղուկացված նավթային գազերի և տեխնիկական հեղուկների վաճառքի 7 թույլտվություն:
* Խանութներում, կրպակներում տեխնիկական հեղուկների վաճառքի 4 թույլտվություն:
*Թալին համայնքի խորհրդանշանները (զինանշան, անվանում և այլն)որպես օրենքով գրանցված ապրանքային նշան, ապրանքների արտադրության, աշխատանքների կատարման, ծառայությունների մատուցման գործընթացներում օգտագործելու 1 թույլտվությույն:
* Արտաքին գովազդ տեղադրելու 4 թույլտվություն:
9.Կրթության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության հետ տարվող աշխատանքների բնագավառ
Իրականացվել են համայնքի ենթակայության ՀՈԱԿ-ների նյութատեխնիկական բազայի թարմացման աշխատանքներ: